Eko- zabawy i ćwiczenia
Każdy z nas wie, że ekologia i postawy ekologiczne są ważne w dzisiejszym świecie. Ale jak je wdrożyć w pracę z dziećmi w czasie terapii? W bardzo prosty sposób, a oto kilka pomocy i wskazówek.A jak zawsze wychodzimy z dziećmi od rozmowy, a kolejne ćwiczenia i zadania same będą nam się nasuwać 🙂
- Czy to jest eko?
Zabawa prowokująca do rozmowy odnośnie postaw i zachwiań proekologicznych.
#1. Zaczynając to zadane z najmłodszymi, pokazujemy im 2 ilustracje, Ziemia zielona i uśmiechnięta oraz Ziemia smutna i „chora”. Następnie, opisując wraz z dziećmi obrazki, oceniamy i dopasowujemy zachowanie pokazane na ilustracji do odpowiedniego stanu naszej planety.
#2. Prowadząc zajęcia ze starszymi dziećmi dajemy im możliwość decyzji 🙂 rozkładamy ilustracje i dwa oblicza (wcześniej wspomniane) Ziemi i prosimy o dopasowanie do ilustracji odpowiedniej miny naszej planety.
To świetna okazja do rozmowy, dlaczego takie zachowanie szkodzi? A co możemy zrobić by było lepiej? Dzięki ilustracjom możemy sprowokować dzieci do rozmowy dotyczącej ich zachowań proekologicznych, co one, jako dzieci mogą robić dobrego dla Ziemi.
#3. Niektóre ze wspomnianych ilustracji możemy dobrać w pary- zachowania proekologiczne i niewłaściwe. Prosimy dzieci o sparowanie obrazków i ocenienie ich 🙂
Co to jest eko?- pobierz pdf
2. To jest eko!
Tak naprawdę, to zadanie jest wynikiem poprzedniego, czyli podsumowujemy to co już wcześniej wskazaliśmy jako właściwe postawy wobec ekologii i dbania o naszą planetę.
To jest eko!- pobierz pdf
3. #1. Jak już wspomnieliśmy o segregacji śmieci, wykorzystajmy to na kolejne zadanie dla dzieciaków, a dokładnie ćwiczenia oddechowe 🙂 Przygotowujemy kosze w kolorach odpowiadającym segregacji, czyli: żółty, niebieski, zielony, czerwony i brązowy. Następnie, rozkładamy nasze przykładowe śmieci i prosimy dzieci, aby za pomocą słomki przeniosły wskazane odpady do odpowiedniego kosza. Segregacja śmieci oprócz zabawy oddechowej daje nam możliwość ćwiczenia jeszcze innych umiejętności! A jakich? Przede wszystkim powtórzenie, utrwalenie kolorów oraz skojarzenia z jakiego materiału są wykonane wskazane odpady 🙂
Segregacja śmieci- pobierz pdf
#2. Będąc przy temacie postaw proekologicznych warto pokazać dzieciom w praktyce co to jest recykling i stworzyć z nimi wspólnie dmuchajkę, którą później będziemy mogli wykorzystać do ćwiczeń oddechowych.
Co będzie nem potrzebne do jej wykonania: plastikowa butelka, słomka, styropianowa piłeczka lub piłka od tenisa stołowego oraz nożyczki.
jak wykonujemy dmuchajkę po kolei? Odcinamy górną część plastikowej butelki (część 1/3 butelki). W nakrętce robimy dziurę, taką by wsunąć w nią słomkę. I to koniec! Nasza dmuchajka już skończona. Wkładamy piłeczkę do „lejka” i miłej zabawy 🙂
4. A po ćwiczeniach i zabawach oddechowych przyszedł czas na ćwiczeni artykulacyjne 🙂
#1. Proponowane przeze mnie karty przedstawiają chłopca, który w wersji dla maluszków przedstawia emocje, więc oprócz ćwiczenia mimiki twarzy uczymy się emocji. Ale to nie wszystko… drukując karty emocji podwójnie możemy stworzyć grę memory emocjonalne. Nie wiem jak u Was, ale moje dzieciaki uwielbiają memo! Do chłopca z emocjami mamy możliwość dopasowania samogłosek, wówczas nasze ćwiczenia wzbogacone są o fonetykę. Karty doskonale sprawdzą się również do terapii z dziećmi ze spektrum autyzmu.
Chłopiec- emocje i samogłoski- pobierz pdf
#2. Natomiast, karty chłopca do ćwiczeń artykulacyjnych różnią się oczywiście ułożeniem narządów artykulacyjnych, a podpisy pod ilustracja pomagają nam wskazać ułożenie artykulatorów.
Chłopiec- ćwiczeni artykulatorów- pobierz pdf
5. Czas na zabawę i grę, którą dzieci uwielbiają, czyli…
#1. Zagadki, no tu nie trzeba nić tłumaczyć 🙂 Sklejamy kartoniki, tak by z jednej strony była treść zagadki, a na odwrocie ilustracja.
Eko-zagadki- pobierz pdf
#2. Ale co jeszcze możemy zrobić z naszymi kartami? Drukując przednią stronę dwukrotnie możemy stworzyć grę memory, czyli ćwiczymy pamieć i koncentrację.
6. I na koniec kilka zabaw na percepcję wzrokową, koordynację wrokowo- ruchową oraz motorykę małą
#1. Dopasowanie przedmiotu do odpowiedniego cienia. Możemy wykorzystać karty w dwóch wariantach. Po pierwsze, wydrukować karty, wyciąć przedmioty i nakleić na właściwy cień lub (i to drugi wariant) połączyć przedmiot z właściwym cieniem. Laminując karty możemy je wykorzystywać wielokrotnie.
Dopasuj cień- pobierz pdf
#2. Puzzle również w różnych wariantach, przecięte w pionie, poziomie i po skosie oraz kilkakrotnie w pionie z możliwością liczenia. Możemy dzieciom utrudnić jeszcze bardziej zadanie, odcinając numerację.
Puzzle- pobierz pdf
Puzzle z liczbami- pobierz pdf
#3. I na koniec karty z polami do wypełnienia, według Waszych pomysłów 🙂
Karty do wypełnienia kolorem- pobierz pdf
A oto przekładowe scenariusze zajęć z wykorzystaniem powyższych pomocy…