Dzień strażaka w terapii

W pracy terapeuty są takie dni, że mamy natchnienie do tworzenia, pisania i układania. Czasami jesteśmy do tego zmuszeni, ponieważ dostępne pomoce nie odpowiadają potrzebom naszych podopiecznych. Przy tym temacie miałam wenę- bajka, historyjka obrazkowa i zabawa paluszkowa 🙂 Zapraszam do przeglądania proponowanych przeze mnie ćwiczeń oraz stworzonych pomocy…

  1. Bajka

Napisana przeze mnie króciutka bajka jest punktem wyjścia do dalszych zabaw oraz wspaniałą okazją do rozwoju mowy dziecka, ćwiczenia budowy zdania i jego rozwijania. Ponadto możemy przy niej ćwiczyć artykulatory.

#1. Czytamy dzieciom bajkę. Następnie, prosimy, by ułożyły we właściwej kolejności 5-cio elementową  historyjkę obrazkową.

#2. Wersja trudniejsza, to podanie dziecku do ułożenia historyjki obrazkowej, a następnie przeczytanie bajki. Ćwiczymy wówczas koncentrację uwagi, percepcję słuchową oraz myślenie przyczynowo- skutkowe.

#3. Kolejnym zadaniem jest rozmowa. Prosimy dziecko, by opowiedziało nam własnymi słowami co się wydarzyło, na podstawie ułożonej historyjki. Zwracamy tu uwagę na sposób budowania zdania, używane słownictwo i sposób wymowy. Natomiast, pracując z dziećmi młodszymi, możemy podczas opowiadania zastosować wyrazy dźwiękonaśladowcze.

#4. Bajka jak skonstruowana tak, że możemy z nią ćwiczyć artykulatory, więc oprócz kart strażaka, które również są przygotowane, możemy poćwiczyć z bajką.

Bajka- pobierz pdf

Historyjka obrazkowa- pobierz pdf

Ćwiczenia atykulacyjne ze strażakiem- pobierz pdf

 

2. Gasimy pożar!

Co robi strażak? Oczywiście gasi pożary, więc przy pomocy słomki stajemy się strażakami. Za pomocą słomki przenosimy krople wody na widoczny ogień na planszy, ale musimy zwrócić uwagę na jego wielkość i dopasować powszednią wielkość kropli do wielkości ognia. To ćwiczeniem, oprócz zabaw oddechowych, pracujemy nad percepcją workową i różnicowaniem pojęć mały- duży. 

Gasimy pożar- pobierz pdf

 

3. Ekwipunek strażaka

Wiemy czym się zajmuje strażak, ale co mu jest potrzebne do pracy? Oto kolejne zadanie… Skojarzenie ze strażakiem sprzętu, z którego on korzysta. Poniższą kartę jest dobrze zalaminować, z resztą jak większość pomocy, ponieważ możemy wykorzystać ją wielokrotnie. Widoczne przedmioty nazywamy i łączymy ze strażakiem tylko te, które są mu potrzebne do pracy. Przy tym zadaniu ćwiczymy logiczne myślenie i skojarzenie zawodu strażaka z jego  ekwipunkiem, wzbogacamy słownictwo.

Często podczas pracy z dziećmi oprócz widocznych kolorowych grafik wektorowych, wykorzystuję  również zdjęcia. Dlaczego? Mimo, iż może nie są one tak kolorowe i atrakcyjne dla dzieci jak ilustracje, ale dają nam możliwość powiązania widocznej grafiki z rzeczywistym przedmiotem, a to możemy wykorzystać jako kolejne ćwiczenie 🙂 Dlatego i tym, razem mamy ekwipunek strażaka w postaci grafiki i zdjęć z podpisem.

 

Co należy do strażaka?- pobierz pdf

Ekwipunek strażaka- pobierz pdf

 

4. Zabawa paluszkowa

#1. I tak jak już wspomniałam na początku miałam wenę, a której owocem jest również wierszyk do zabawy paluszkowej. Często w terapii z dziećmi wykorzystuję podobne ćwiczenia z tego względu, że motoryka jest powiązana z mową, wiec ćwiczenie motoryki małej podczas terapii logopedycznej jest moim zdaniem niezbędne.

Zabawa paluszkowa o strażaku- pobierz pdf

#2. A jak nasze paluszki rozgrzane to przechodzimy do wyklejanki. Za pomocą plasteliny lub ciastoliny wyklejamy strażackiego węża.

Wąż strażacki- pobierz pdf

 

Poniżej filmik przedstawiający przekładowy scenariusz zajęć z wykorzystaniem powyższych pomocy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *